مجله آگما

پمپ دیافراگمی بادی چیست؟

پمپ دیافراگمی بادی

پمپ دیافراگمی بادی در صنایع مختلف قابل استفاده است و از کاربردی ترین پمپ هایی محسوب می شود که در پتروشمی ها و صنایع غذایی عملکرد خوبی دارد. این نوع پمپ های بادی از هوا فشرده بعنوان منبع تغذیه استفاده می کند. هوا فشرده شده با استفاده از محورهای متصل شده از یک محفظه به محفظه دیگر انتقال پیدا می کنند.

این حرکت که به صورت رفت و برگشت انجام می شود یک مایع را از محفظه خارج می کند و به انتها پمپ انتقال می دهد. پمپ دیافراگمی از سه اتصال  که شامل ورودی های هوا، ورودی سیال، خروجی سیال تشکیل شده است. تمام ویژگی های پمپ های بادی براساس ابعاد ورودی و خروجی مشخص می شود.

پمپ های دیافراگمی بادی چه ویژگی هایی دارد؟

از ویژگی های پمپ های دیافراگمی بادی می توان به ضد زنگ بودن و داشتن سطوح داخلی و خارجی اشاره کرد. این نوع پمپ ها مقاومت مکانیکی بسیار بالایی دارند و به دلیل اینکه از فولاد ضد زنگ ساخته شده اند به راحتی تمیز می شوند. از دیگر ویژگی های پمپ های بادی می توان به انعطاف پذیری آنها اشاره کرد و همچنین ترکیبات مختلف که بر اساس نوع سازگاری با مواد شیمیایی برای تولید محصولات انتخاب می شوند.

البته پمپ های دیافراگمی نیز به صورت دوگانه طراحی شده اند و یکی از ویژگی های آنها مکش بسیار خوب آنهاست. با استفاده از این پمپ های هوا می توان مقدار زیادی مواد جامد مانند ماسه را کنترل کرد. این نوع از انواع پمپ دیافراگمی برای مواد بسیار چسبناک نیز قابل استفاده است.

پمپ های دیافراگمی بادی چه کاربردی دارد؟

استفاده از پمپ های دیافراگمی بادی برای تخلیه مایعات قابل اشتعال است. به عنوان مثال می توان به الکل ها، روغن هایی که برای مصارف خوراکی استفاده می شوند، اسیدها، آب میوه ها و حتی مواد شوینده اشاره کرد. علاوه بر این از این نوع پمپ، می توانیم برای تخلیه مایعات قابل اشتعال استفاده کنیم، پمپ های هوا نیز برای جابجایی مایعات و اسیدها کاربرد فراوانی دارند.

پمپ های هوا در برابر خوردگی مقاوم بوده و برای جابجایی مایعات قابل اشتعال بسیار مناسب هستند. بهتر است بدانید پمپ های بادی بدون نشتی هستند و به راحتی می توانند مایعات را تخلیه و جابجا کنند. از دیگر کاربردهای پمپ های دیافراگمی می توان به استفاده در تولید محصولات آرایشی و بهداشتی، صنعتی، دارویی و پتروشیمی اشاره کرد.

مزیت های پمپ های دیافراگمی بادی چیست؟

یکی از بهترین مزایایی که برای پمپ های دیافراگمی بادی  می توان گفت استفاده در محیط های قابل اشتعال و انفجار است. همانطور که پمپ های بادی  به سرعت مواد یا مایعات خطرناک و قابل اشتعال را تخلیه کرده و به محیط می برد. این پمپ ها قابلیت تخلیه مایعات و سیالات سنگین را دارند. پمپ های هوا نشتی ندارند و می توانند مایعات را تحت فشار تا فاصله شصت متری تخلیه کنند.

این نوع دستگاه ها قدرت مکش بالایی دارند و می توانند به سرعت مایعات و هر چیزی را تخلیه و انتقال دهند. از جمله مزایای دیگر که برای این دستگاه می توانیم بگوییم نصب در محیط های بسته است زیرا دستگاه گرما تولید نمی کند و به هوای زیادی نیاز ندارد. علاوه بر این قابلیت نصب در محیط های سیال، غوطه ور در این محیط و خارج از محیط را نیز دارد.

پمپ دیافراگم بادی دستی

پمپ دیافراگم بادی دستی

چگونه می توانیم از پمپ‌ دیافراگم‌ بادی‌ نگهداری کنیم؟

پمپ های دیافراگمی از آن دسته وسایلی هستند که قسمت پمپ آنها بیشتر از موتور آسیب می بیند. زیرا ارتباط مستقیمی با مواد در حال تخلیه دارد و همچنین انعطاف پذیری بالایی دارد و باید پس از مدتی بررسی شود.

همانطور که گفتیم یکی از مزیت های این محصول عملکرد خشک است اما این عمل در دراز مدت باعث آسیب به دستگاه می شود و باعث فرسودگی قطعات می شود. برای نگهداری طولانی مدت پمپ های هوا، محفظه آن باید در هر بار استفاده با دقت تمیز شود زیرا انواع مایعات در آن باقی مانده و باعث آسیب به دستگاه می شود.

قطعات پمپ دیافراگم بادی

قطعات پمپ دیافراگم بادی

کلام پایانی

پمپ هایی که برای تخلیه مایعات و مواد قابل اشتعال مانند بنزین، الکل، روغن های خوراکی و مواد شوینده استفاده می شوند به پمپ های دیافراگمی پنوماتیک معروف هستند. این نوع دستگاه ها با قدرت مکش بسیار بالای خود می توانند مایعات بسیار سنگین را از محیط خارج کنند. یکی از مزایای پمپ هوا عملکرد در فضای خشک و همچنین محیط های بسته است.

 

 

محصولات مرتبط:

پمپ دیافراگمی گراکو هاسکی

پمپ دیافراگمی فلویمک

مقالات مرتبط:

چه عواملی در تعیین قیمت پمپ دیافراگمی بادی تاثیرگذار هستند؟ آیا این پمپ ارزش خرید دارد؟

نکاتی که قبل از خرید پمپ دیافراگمی باید بدانید

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.