مجله آگما

نکاتی که هنگام انتخاب گیربکس باید دانست!

نکاتی برای انتخاب گیربکس

انتخاب گیربکس مناسب ابتدا ممکن است به نظر یک کار دشوار بیاید، اما با راهنمایی‌هایی که در خصوص نحوه انتخاب گیربکس وجود دارد، می‌توانید به‌راحتی از پس این مسئله بربیایید. برای انتخاب یک گیربکس مناسب  باید آگاهی کافی از عوامل موثر در کارکرد بهتر این دستگاه‌ها داشته باشید و قیمت گیربکس را درنظر بگیرید.

پیشنهاد خرید

روتس بلوئر روبوسکی

40,000,000 تومان40,000,000 تومانخرید کنید

گیربکس چیست؟

جعبه‌دنده اغلب با عنوان گیربکس شناخته می‌شود. گیربکس‌ها به مجموعه‌ای از چرخ‌دنده‌ها و بدنه آن‌ها اشاره دارند. اکثر موتورهای وسایل نقلیه دارای سرعت‌های عملیاتی و دور آرام بالایی هستند. بنابراین گیربکس‌ها به ماشین‌ها اجازه می‌دهند تا به‌طور موثر عمل کنند و حتی در کنترل سرعت و خاموش‌کردن ماشین‌ها تاثیر می‌گذارند.

گیربکس‌ها برای انتقال انرژی از یک منبع قدرت دوار به منبع دیگر به کار می‌روند و در خودروها، توربین‌ها و ماشین‌آلات سنگین مورد استفاده قرار می‌گیرند. مفاهیم میل‌لنگ و پیستون به درک بهتر درباره نحوه تعامل تعداد زیادی از اجزای داخلی برای ایجاد حرکت ایمن در تمامی اشکال ماشین‌آلات کمک می‌کند.

نحوه انتخاب گیربکس چگونه است؟

برای نحوه انتخاب گیربکس مناسب و بهره‌برداری بهینه از آن، ضروری است که اطلاعات کافی در مورد عوامل موثر در عملکرد گیربکس را درنظر بگیریم. هنگام انتخاب یک گیربکس، باید به تعدادی از ضرایب توجه کرد که ممکن است بر سایز نهایی گیربکس تأثیرگذار باشند. اطلاعات موجود درباره انتخاب ویژگی‌های گیربکس و اطلاعات فنی، جزئیات این ضرایب را برای استفاده در فرایند انتخاب فراهم می‌کند. مواردی که در نحوه انتخاب گیربکس تاثیرگذار هستند، عبارتند از:

  • نوع ویژه ماشین مورد استفاده که گیربکس برای آن انتخاب می‌شود.
  • دمای محیط و شرایط محیطی مانند گردوغبار، رطوبت، یخ‌زدگی، و شرایط استوایی
  • ویژگی‌های موتور مانند نوع و مشخصات آن
  • نوع انتقال بین موتور و گیربکس، اعم از مستقیم، از طریق کوپلینگ کلاچ یا واریاتور
  • آرایش محورها
  • مقدار بار شعاعی یا پیشران و علل مرتبط با آن

نحوه انتخاب گیربکس

عوامل موثر در انتخاب گیربکس

در فرایند انتخاب گیربکس برای هر نوع دستگاه یا سیستم، شناخت عوامل موثر در این انتخاب امری بسیار حیاتی است. گیربکس‌ها نقش بسیار مهمی در انتقال قدرت و تنظیم سرعت در انواع ماشین‌آلات، خودروها و تجهیزات صنعتی دارند. برای انتخاب گیربکس مناسب، لازم است تا عواملی از قبیل نوع کاربری، محیط کار، توان مورد نیاز، سرعت مورد انتظار و دیگر مشخصه‌های فنی مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرند.

انتخاب گیربکس متناسب با کاربرد آن

در انتخاب گیربکس، لازم است که به‌دقت کاربرد متناسب با فعالیت خود را مدنظر قرار دهید. همه قطعات داخلی باید باتوجه‌به نوع کاربرد و سطح خدمات موردنظر تهیه شوند. باید اطمینان حاصل شود که قطعات انتخابی توانایی انتقال توان و فراهم‌کردن گشتاور لازم را دارند تا در مقابل شوک‌ها و ضربات در طول فعالیت مقاومت کنند.

در واقع، مهم است که خدمات ارائه‌شده توانایی قوی‌ترین عملکرد را داشته باشند. بنابراین، آشنایی با انواع کاربردهای گیربکس ضروری است تا بتوانید گیربکسی را برگزینید که بهترین عملکرد را برای کار شما ارائه می‌دهد و در مواجهه با وظایف مورد نیاز، بهترین تطابق را دارد.

روش انتخاب گیربکس با توجه به نوع محرک ورودی

محرک ورودی در گیربکس ممکن است از موتورهای پیستونی، توربین‌ها یا موتورهای الکتریکی باشد. هر یک از این محرک‌ها شوک‌های مختلفی را به گیربکس انتقال می‌دهند. به‌عنوان‌مثال، در یک گیربکس صنعتی با کاربردهای خاص و دور ورودی و توان مشخص، احتمالا ضریب اطمینان آن نسبت به زمانی‌که محرک ورودی آن یک موتور الکتریکی باشد، بیشتر است؛ زیرا موتورهای پیستونی به‌طور طبیعی شوک بیشتری به گیربکس منتقل می‌کنند. بنابراین، در فرایند انتخاب گیربکس، نوع محرک ورودی به آن نقش بسیار حیاتی و مهمی دارد.

ضریب کار

این عوامل یا s.d در جداول خاصی مشخص شده‌اند، به این دلیل که گیربکس باید بتواند میزان باری را تحمل کند که بر آن وارد خواهد شد. در زمان انتخاب گیربکس، ضریب کار مناسب باید درنظر گرفته شود. این ضریب به ما کمک خواهد کرد تا گیربکسی با ویژگی‌ها و مشخصات مناسب‌تر را انتخاب کنیم.

توان ورودی و خروجی

توان ورودی به گیربکس، توانی است که از موتور به گیربکس منتقل می‌شود. این توان بر حسب اسب بخار (hp) یا کیلووات (kW) مورد اندازه‌گیری قرار می‌گیرد. توان ورودی باید بیشتر یا مساوی توان مورد نیاز برای به حرکت درآوردن بار باشد.

از طرف دیگر توان خروجی، توانی است که از گیربکس به بار منتقل می‌شود. این توان همیشه کمتر از توان ورودی است، زیرا گیربکس مقداری از توان را به دلیل اصطکاک تلف می‌کند. توان خروجی باید با گشتاور و سرعت مورد نیاز برای بار مطابقت داشته باشد. گیربکس باید به‌گونه‌ای مورد انتخاب قرار گیرد که توان ورودی را به‌طور کارآمد به توان خروجی تبدیل سازد.

دور ورودی

دور ورودی در گیربکس یکی از ضرورت‌هایی است که در مشخصات ابتدایی تولیدکننده باید مدنظر قرار گیرد، به‌طوری‌که علاوه بر انجام محاسبات لازم، بتوان ضریب اطمینان قطعه را در زمینه‌هایی همچون نحوه روغن‌کاری، انتخاب یاتاقان، نوع روغن و مقدار افزایش یا کاهش دما محاسبه نمود.

در بسیاری از موارد دیده شده است که دور ورودی به گیربکس تغییر پیدا می‌کند؛ اما این تغییرات را سازنده نمی‌بیند. این امر هنگامی اهمیت پیدا می‌کند که دور ورودی توسط پولی و تسمه، چرخ زنجیر یا زنجیر کاهش یابد.

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که این کاهش در دور، هیچ آسیبی به گیربکس وارد نمی‌کند. درحالی‌که این امر با درنظرگرفتن توان ثابت، موجب کاهش ضریب اطمینان در گیربکس می‌شود و به دستگاه آسیب وارد خواهد ساخت.

روش انتخاب گیربکس با توجه به نوع محرک ورودی

گیربکس چه کاربردهایی دارد؟

گیربکس به شما این امکان را می‌دهد که سرعت وسیله نقلیه‌ خود را باتوجه‌به شرایط مختلف، مانند رانندگی در جاده‌های شهری یا خارج از شهر، به‌طور دقیق کنترل کنید. هنگام روشن‌شدن موتور، افزایش سرعت یا برخاستن از منحنی‌های شیب‌دار، گیربکس کاربرد مهمی دارد؛ زیرا توانایی ارائه گشتاور بالا را فراهم می‌سازد.

این وسیله باعث انتقال حرکت نسبی بین موتور و چرخ‌های متحرک می‌شود و به آن‌ها این امکان را می‌دهد که با سرعت‌های مختلف حرکت کنند. گیربکس دور موتور و گشتاور را باتوجه‌به نیازهای شما انتقال می‌دهد و از طریق ایجاد اهرمی بین موتور و چرخ‌های متحرک، مسیر حرکت وسیله نقلیه را مشخص می‌کند.

در مواقعی که نیاز است وسیله نقلیه بدون حرکت باشد، اما موتور آن روشن باقی بماند، به این کار که به‌اصطلاح “ماشین در جا کار کند”، نیاز است و گیربکس در این زمینه نقش مهمی دارد.

کاربردهای گیربکس در خودروها

گیربکس در خودروها برای تغییر سرعت و گشتاور چرخ‌ها استفاده می‌شود. گیربکس به موتور اجازه می‌دهد تا در دور موتور بهینه کار کند، درحالی‌که چرخ‌ها با سرعت‌های مختلف می‌چرخند.

ماشین‌آلات صنعتی

گیربکس‌ها در ماشین‌آلات صنعتی برای انتقال قدرت از موتور به سایر اجزای ماشین استفاده می‌شوند. این دستگاه‌ها می‌توانند سرعت و گشتاور را برای مطابقت با نیازهای خاص کاربرد تغییر دهند.

نوار نقاله و پمپ‌ها

گیربکس‌ها در نوار نقاله برای انتقال قدرت از موتور به تسمه‌نقاله استفاده می‌شوند. این دستگاه‌ها قادر هستند  سرعت نوار نقاله را برای مطابقت با نیازهای خاص کاربرد تغییر دهند. در پمپ‌ها این وسیله برای تغییر سرعت و گشتاور پمپ به‌کار می‌رود. گیربکس به کاربر اجازه می‌دهد تا از پمپ برای طیف وسیعی از سیالات و کاربردها بهره گیرد.

آسانسور

گیربکس‌ها در آسانسورها برای انتقال قدرت از موتور به سیستم بالابر استفاده می‌شوند. این دستگاه‌ها توانایی این را دارند که سرعت آسانسور را برای مطابقت با نیازهای خاص تغییر دهند.

دریل‌ها و میکسرها

گیربکس‌ها در دریل‌ها برای تغییر سرعت و گشتاور مته استفاده می‌شوند. گیربکس به کاربر اجازه می‌دهد تا از دریل برای طیف وسیعی از مواد و کاربردها استفاده کند. این دستگاه در میکسرها برای تغییر سرعت و گشتاور پره‌ها به کار می‌روند. آن‌ها به کاربر اجازه می‌دهند تا از میکسر برای طیف وسیعی از مواد و کاربردها بهره گیرد.

کاربرد گیربکس

سخن پایانی

نحوه انتخاب گیربکس صنعتی برای خطوط تولید یا تجهیزات مختلف، از مهم‌ترین وظایف در آغاز فعالیت است. در انتخاب گیربکس، عواملی که بر کارایی بهتر آن تأثیر می‌گذارند، باید موردتوجه قرار گیرد. یک نکته مهم در استفاده از این دستگاه‌ها این است که اگر پس از خرید گیربکس، تنش بالا یا صدای اضافی احساس شد یا حتی دمای آن به طور چشمگیری افزایش یافت، حتما با سازنده گیربکس تماس بگیرید.

سوالات متداول

گیربکس چیست و چه کاربردهایی دارد؟

گیربکس وسیله‌ای است که برای تنظیم سرعت و قدرت موتور در وسایل نقلیه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع مختلف گیربکس چیست؟

انواع مختلف گیربکس شامل گیربکس دستی، اتوماتیک و CVT (متغیر مداوم) می‌شوند.

چگونه یک گیربکس را انتخاب کنیم؟

برای انتخاب گیربکس مناسب، عواملی مانند نوع کاربری، سرعت مورد نیاز و توان موتور باید موردتوجه قرار گیرد.

چه عواملی باید در انتخاب گیربکس موردتوجه قرار گیرد؟

در انتخاب گیربکس، عواملی مانند نوع وسیله نقلیه، محیط کار، سرعت مورد نیاز و نوع موتور باید در نظر گرفته شود.

چگونه می‌توانیم مشکلات گیربکس را تشخیص دهیم و رفع کنیم؟

مشکلات گیربکس ممکن است شامل صداها و لرزش‌های غیرعادی، افت کارایی یا نقص در انتقال قدرت باشد که با بازرسی دقیق و تعمیرات لازم رفع می‌شوند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.