مجله آگما

دوزینگ پمپ چیست؟ کاربرد و انواع آن

 ‎دوزینگ پمپ چیست دوزینگ‌ پمپ عموما برای تزریق ماده ای، به اندازه مشخص به ماده ای دیگر استفاده شده و در صنایع مختلف کاربرد دارد.

به عنوان مثال شما تصفیه و کلرزنی آب را در نظر بگیرید، افراد متخصصی با استفاده از دوزینگ پمپ مقدار مورد نیاز کلر را اندازه گیری کرده و به آب تزریق می کنند، این دستگاه با توجه به عملکرد مناسبی که دارد به کمک بشر آمده و می تواند در بسیاری از موارد کارآمد باشد.

انواع دوزینگ‌ پمپ بر اساس نوع ماده تزریقی

انواع دوزینگ پمپ

انواع دوزینگ پمپ

دوزینگ پمپ چیست و چه نوع هایی دارد؟ برای دریافت پاسخ این سوال ادامه مطلب را مطالعه فرمایید.

 • مدل دوزینگ پمپ با توجه به نوع ماده ای که تزریق می کند متفاوت است، یک نوع دوزینگ برای تزریق مایعات ساخته شده که می تواند انواع مختلفی از مایع و مواد شیمیایی را پمپاژ کند. نوع دوم قابلیت پمپاژ مواد جامد را داشته که در صنعت های مختلفی همچون پلاستیک و … کاربرد دارد.
 • دوزینگ‌ پمپ بر اساس نحوه عملکرد نیز متفاوت است، دوزینگ پمپ دیافراگمی، تک فاز،بادی، دوزینگ پمپ هیدرولیکی، پیستونی، هیدرولیکی دیافراگمی و دوزینگ پمپ مگنتی از انواع دوزینگ پمپ بوده که کارکرد هرکدام با یکدیگر تفاوت داشته ودر صنایع مختلف کاربرد دارد.
دوزینگ پمپ کلرزنی

دوزینگ پمپ کلرزنی

         

دوزینگ پمپ بر اساس جنس چند نوع است؟

ماده ی اصلی برای ساخت دوزینگ پمپ چیست ؟ تمامی دوزینگ پمپ ها برای تزریق ماده ای ساخته شده اند که هرکدام ممکن است جنسی متفاوت داشته باشند.

 • پروپیلن یک ماده ای برای ساخت قسمت مرطوب بوده، قیمتی مناسب داشته و در برابر مواد سیالی که مقدار اسید کمتری دارند مقاوم است.
 • پی وی سی از نظر ساختار مشابه پروپیلن بوده اما مقداری کلر در ترکیب خود نیز دارد، به همین دلیل برای انتقال مواد سیالی که از مقدار زیادی کلر تشکیل شده اند مناسب است.
 • پی وی دی اف یکی دیگر از موادی است که برای ساخت قسمت هایی که در مماس با رطوبت هستند، از آن استفاده می شود، این ماده مقاومت بالایی در برابر تمامی مواد شیمیایی دارد.
 • ممکن است برای ساخت دوزینگ پمپ از ماده ای به نام فولاد ضد زنگ (اتنلس استیل) استفاده کنند، این فولاد در برابر دما و خاصیت ضد خوردگی بالایی دارد؛ به همین دلیل باعث افزایش طول عمر دستگاه خواهد شد.

کاربرد دوزینگ پمپ در صنعت تصفیه آب، تولید کاغذ و …

دوزینگ پمپ چیست و کاربرد آن در صنایع

دوزینگ پمپ چیست و کاربرد آن در صنایع

 

کاربرد دوزینگ پمپ چیست ؟ دوزینگ پمپ در تمامی صنایع کاربرد داشته و می توان گفت نقش اساسی ایفا می کند، در صنعت دارویی برای پمپاژ ماده هایی همچون اسانس، مواد افزودنی، آنزیم، رنگ وغیره کاربرد دارد.

در صنعت چوب و کاغذ سازی برای افزودن رزین، کلر و غیره از آن استفاده می شود.

در صنعت آب و تصفیه فاضلاب برای افزودن موادی برای تنظیم کردن pH ، کلرزنی، گندزدایی و .. کابرد دارد.

نحوه عملکرد دوزینگ پمپ چگونه است؟

دوزینگ پمپ چیست و چگونه می تواند عملکرد مناسبی داشته باشد؟ دوزینگ پمپ درواقع دستگاهی است که مقدار مشخصی از ماده را به داخل خود کشیده و به قسمت دیگر تزریق می کند، موتور الکتریکی که در این وسیله تعبیه شده است عملکرد دستگاه را کنترل خواهد کرد.

علاوه بر موتور الکتریکی،  دوزینگ‌ پمپ دارای یک جزء به نام کنترل کننده است که توانایی اعمال خاموش روشن شدن پمپ و تنظیم دبی خروجی را برعهده دارد.

دوزینگ پمپ دارای انواع مختلفی است که هرکدام سیستم متفاوتی نیز دارند، اما به طور کل می توان گفت عملکرد تمامی آن ها مشابه است.

مزیت دوزینگ پمپ نسبت به دستگاه های تزریق دیگر

حال که یافتید دوزینگ پمپ چیست ، بهتر است با مزایای این وسیله پرکاربرد آشنا شوید.

 • توانایی اندازه گیری ماده را داشته و کاملا دقیق است.
 • نحوه نگهداری از آن آسان بوده و می توان به راحتی دستگاه را تعمیر نمود.
 • عملکرد خوبی در شرایط خشک دارد.
 • کارکرد مناسبی در تمامی صنایع داشته زیرا در برابر مواد خورنده، چسبناک و غیره مقاومت بالایی دارد.
 • مقاومت در برابر فشار و دمای بالا
 • خرید دوزینگ پمپ به آسانی امکان پذیر است.
 • قدرت مکش بالایی دارد.
 • تنوع بالایی در متریال داشته و انواع مواد خورنده و شیمیایی را می توان با این پمپ تزریق کرد.

نتیجه گیری

دوزینگ پمپ چیست؟ یک وسیله پرکاربرد برای تزریق انواع ماده که در صنعت های مختلف کاربرد فراوانی دارد.شما می توانید برای خرید این محصول با قیمتی کاملا مناسب و کیفیت بالا به سایت آریاگشتاور مانا مراجعه کرده و خرید خود را ثبت نمایید.

محصولات مرتبط:

الکتروموتور  stream

الکتروموتور چینی

مقالات مرتبط:

الکتروموتور زیمنس سعدی

عوامل موثر برقیمت الکتروموتور

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.