مجله آگما

آشنایی با بلوئر روتس و کاربردهای آن در صنعت

نمونه ای از روتس بلوئر صنعتی

روتس بلوئر یکی از انواع پمپ های هوادهی است که با استفاده از حرکت چرخشی روتور هوا را به جریان در می آورد. به این نوع بلوئر، روتس وکیوم یا بلوئر جابجایی مثبت هم گفته می‌ شود. این بلوئر با ایجاد خاصیت مکش و دمندگی هوا، نقش هواساز و ایجاد کننده خلاء را در صنایع ایفا می کند. در واقع هر جا که نیاز به هوایی با دبی زیاد و فشار پایین وجود داشته باشد، بلوئر روتس بهترین وسیله برای انجام این کار است.

روتس بلوئرهایی که در بازار ایران وجود دارد شامل برندهای مطرحی چون  AERZEN، GREATECH، KUBICEK  و غیره می‌ شود که توسط شرکت های داخلی با الکتروموتورهای مورد نظر مشتری کوپل می شوند. شما می توانید لیست کاملی از این روتس بلوئرها را در قسمت فروشگاه سایت مشاهده کنید.

اجزای تشکیل دهنده روتس بلوئر

بلوئر روتس معمولا به عنوان هواساز و ایجاد کننده خلاء کاربرد دارد و در هر دو این موارد دستگاه شامل بلوئر برای به جریان انداختن هوا و الکتروموتور برای به حرکت در آوردن بلوئر می شود.

در قسمت ورودی هوا معمولا یک محفظه فیلتردار وجود دارد که باعث تصفیه هوای ورودی به دستگاه می شود. در خروجی بلوئر نیز، برای کم کردن صدای دستگاه، از محفظه اگزوز استفاده می‌ کنند تا صدای جریان هوا را کاهش دهد.

نمونه ای از روتور های دو لوب

نمونه ای از روتور های دو لوب

مکانیزم و شیوه کار روتس بلوئر

مکانیزم عمل در بلوئر جابجایی مثبت به این شکل است که دو روتور 3 لوب یا 2 لوب، بر خلاف جهت یکدیگر درون دستگاه حرکت دورانی انجام می‌ دهند. این حرکت دورانی باعث می‌ شود تا در یک سمت دستگاه مکش و در سمت دیگر تخلیه هوا ایجاد شود. در واقع از یک سمت خلاء ایجاد شده و از سمت دیگر هوا پمپاژ می شود.

نیروی لازم برای حرکت روتورها از طریق الکتروموتور تامین می‌ شود. این الکتروموتور از طریق تسمه به شافت بلوئر متصل می شود و با چرخاندن آن، چرخ دنده های گیربکس را نیز می چرخاند. این چرخ دنده ها نیز در نهایت روتور درون محفظه را به حرکت در می آورند که در نتیجه جریان هوا ایجاد می شود.

روتور های درون یک بلوئر روتس

روتور های درون یک بلوئر روتس

عوامل موثر در قدرت روتس بلوئر

عامل اصلی در میزان فشار هوای تولید شده توسط بلوئر به میزان چرخش روتور ها بستگی دارد. از آنجایی که نیروی لازم برای چرخش روتور را الکتروموتور تامین می‌ کند، میزان قدرت بلوئر را نیز با آن می سنجند. در واقع اینکه ما از چه نوع موتوری، با چه توان و سرعتی استفاده کنیم، میزان خلاء و فشار هوا را مشخص می‌ کند.

در برخی مواقع نیز برای افزایش کارایی دستگاه، چند بلوئر را به صورت سری به هم وصل می کنند تا فشار هوای نهایی افزایش پیدا کند.

روتس بلوئر به همراه کابینت کاهش صدا

روتس بلوئر به همراه کابینت کاهش صدا

هوای پاکیزه در بلوئر روتس به چه معناست؟

روتورهای درون محفظه بلوئر در فاصله ی بسیار کمی نسبت به یکدیگر قرار دارند. با این وجود این پره ها هیچ گونه اصطکاکی با یکدیگر ندارند و در نتیجه نیازی هم به روغن جهت جلوگیری از سایش پیدا نمی کنند. از طرفی چرخ‌ دنده‌ های بلوئر نیز در فضای خارجی قرار دارند و مخزن روغن مربوط به آنها به درون محفظه راه پیدا نمی کند.

تمام این موارد موجب می شود تا هوای عبوری از میان دستگاه با هیچ روغنی تماس پیدا نکند یا به اصطلاح هوا عاری از روغن باشد. این موضوع یعنی هوای پاکیزه در صنایع خاصی مانند صنایع غذایی و تولید دارو اهمیت  زیادی پیدا می کند.

مزایای استفاده از روتس بلوئر

  • بلوئر روتس قابلیت استفاده به عنوان هواساز یا ایجاد کننده خلاء را دارد.
  • دبی و فشار هوای تولید شده توسط بلوئر قابل تنظیم است.
  • روتس بلوئر را بسته به نیاز می توان با الکتروموتور های مختلف کوپل کرد.
  • هوای تولیدی توسط روتس بلوئر پاکیزه و عاری از هر گونه روغن است.

    مشخصات فنی روتس بلوئر

    مشخصات فنی روتس بلوئر

کاربردهای متنوع بلوئر در صنعت

در اکثر مواقع از بلوئر به عنوان هواساز در سیستم های هوادهی و تهویه هوا استفاده می شود. به عنوان مثال در استخرهای پرورش ماهی، در صنایع نفت و گاز یا در سیستم تهویه هوای معادن از بلوئر‌روتس استفاده می کنند.

از طرفی خلاء ایجاد شده توسط بلوئر نیز می‌ تواند بسیار کاربردی باشد. مدل هایی از این دستگاه می‌ توانند تا ۵۰۰ میلی بار فشار خلاء ایجاد کنند که در صنایعی چون که نیاز به خلا دارند کاربرد پیدا می کند.

جمع بندی

روتس بلوئرهایی که در بازار ایران وجود دارند شامل بسیاری از برندهای مطرح دنیا می شوند. در این رابطه شاید بپرسید که چه تفاوتی بین محصولات شرکت های عرضه کننده داخلی وجود دارد؟ این موضوع مربوط به استفاده از روتس بلوئر در تجهیزات مختلف است. به عنوان مثال ممکن است شما درخواست کنید تا بلوئر مورد نظرتان با الکتروموتور خاصی کوپل شود. این فرآیند توسط شرکت های عرضه کننده داخلی برای مشتری انجام می شود.

ما نیز در شرکت آریا گشتاور مانا تلاش می کنیم تا علاوه بر ارائه برندهای مطرح داخلی و خارجی، خدمات جانبی مورد نیاز مانند خدمات مشاوره، گارانتی کالا و پشتیبانی فنی را نیز انجام دهیم.

محصولات مرتبط:

روتس بلوئر PEDRO GIL

روتس بلوئر LONGTECH

مقالات مرتبط:

با ویژگی ها و مشخصات فنی بلوئر هوا در صنعت آشنا شوید

با کاتالوگ بلوئر ارزن آشنا شوید

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.