مجله آگما

برای تخلیه چاه عمیق از چه پمپی استفاده می‌شود؟

پمپ تخلیه چاه عمیق

انواع پمپ‌ تخلیه چاه عمیق شامل پمپ‌های آب شناور یا خودمکش هستند که در روستاها، شهرها و مناطق کشاورزی مورداستفاده قرار می‌گیرند. پمپ‌های سانتریفیوژ با ویژگی‌هایی از قبیل خودمکش بودن و قابلیت انتقال آب به ارتفاعات بالا، گزینه‌ای ایده‌آل برای تامین آب مصرفی افراد از چاه‌های عمیق، نیمه‌عمیق و کم‌عمق در مناطق مختلف به‌شمار می‌روند.

پیشنهاد خرید

گیربکس حلزونی سهند

540,000 تومان540,000 تومانخرید کنید

علت استفاده از پمپ برای تخلیه چاه عمیق

کشاورزان به منظور انجام فرایندهای آبرسانی و آبیاری مزارع خود، به یک عامل محرک نیاز دارند. استفاده از پمپ تخلیه چاه عمیق در این فرایندها بسیار مفید است. برای انتخاب بهترین پمپ برای تخلیه چاه، پمپ‌های شناور و کفکش به‌عنوان گزینه‌های مناسب درنظر گرفته می‌شوند.

اگر چاه عمیق باشد، پمپ‌های کفکش با ارتفاع مکش بالا مانند پمپ کفکش 100 متری و بالاتر باید به کار آیند. پمپ‌های تخلیه چاه با مکش آب از کف چاه و انتقال آن به ارتفاع بالا از طریق نیروی سانتریفیوژی که توسط پروانه پمپ اعمال می‌شود، عمل می‌کنند. به‌همین دلیل این پمپ‌ها به‌عنوان پمپ‌های مکنده تخلیه چاه شناخته خواهند شد.

باتوجه به عمق زیاد چاه‌ها، استفاده از موتور پمپ (موتور آب) امکان‌پذیر نیست. این امر دو دلیل اصلی دارد؛ اولا، موتور پمپ قابلیت مستغرق شدن در آب را ندارد و ثانیا، میزان مکش منفی آن برای انتقال آب از چاه عمیق کافی نیست.

استفاده از پمپ‌های سانتریفیوژ خودمکش نیز به دلیل مشکلات مشابه مناسب نیست. در هر منطقه‌ای که به آب چاه دسترسی داریم، نیاز به یک عامل محرک برای انتقال آب از چاه وجود دارد که امروزه این نیاز با استفاده از پمپ‌ها برآورده می‌شود.

علت استفاده از پمپ برای تخلیه چاه عمیق

معرفی انواع پمپ تخلیه چاه عمیق

باتوجه‌به اینکه برای انتقال آب از چاه‌های عمیق، نیاز به پمپ‌هایی با فشار کاری بالا وجود دارد، بنابراین برای انتقال آب از چنین چاه‌هایی، باید از پمپ‌های ارتفاع بالا استفاده نمود. دما و نوع سیال (میزان مواد جامد و معلق موجود در سیال) از عوامل تاثیرگذار در تعیین متریال پمپ خواهند بود.

اما وقتی صحبت از انتقال آب از چاه عمیق می‌شود، آیا تمامی پمپ‌های مستغرق و خودمکش از پس این عمل مهم بر می‌آیند؟ برای پاسخ به این سوال باید با انواع پمپ‌های تخلیه چاه عمیق آشنا شد.

پمپ شناور

در جستجوی انواع پمپ‌های تخلیه چاه عمیق، پمپ‌های شناور به‌عنوان گزینه‌های برتر مورد توصیه قرار می‌گیرند. این نوع پمپ‌ها، به‌عنوان پمپ‌های سانتریفیوژ مستغرق، با تعداد پروانه‌های زیادی (حتی بیش از ۲۰ عدد) بر روی شفت الکتروموتور، دارای فشار کاری بسیار بالا هستند.

این خصوصیت باعث فراهم‌آوردن بستری مناسب برای تامین آب در نیازهای صنعتی، خانگی، به‌خصوص کشاورزی و فرایندهای آبیاری تحت‌فشار می‌شود. قطر دهانه خروجی این پمپ‌ها معمولا از یک تا ۸ اینچ متغیر است و بر اساس میزان هد و دبی موردنظر، تنظیم می‌شود. لازم به ذکر است که برای عملکرد بهینه پمپ‌های شناور، حداقل قطر چاه باید حداقل سه اینچ باشد.

پمپ کفکش

یکی از گزینه‌های مناسب برای تخلیه چاه عمیق، پمپ‌های کفکش به شمار می‌روند. این پمپ‌ها، با قابلیت غوطه‌ور شدن در آب، قادر به انتقال آب درون چاه‌های عمیق هستند. بااین‌حال، این عمل به وجود شرایطی بستگی دارد. هنگامی که از بحث چاه عمیق صحبت می‌کنیم، انتظار می‌رود که پمپ کفکشی که برای این منظور انتخاب می‌شود، توانایی انتقال آب درون چاه را به‌منظور آبیاری زمین‌های زراعی، ویلای مسکونی و غیره داشته باشد.

بنابراین، نوع پمپ کفکشی که انتخاب می‌شود، باید از جمله پمپ‌های کفکش ارتفاع بالا باشد و برای این منظور، استفاده از پروانه‌های بیش از یک عدد ضروری است. ضمن آنکه، قطر دهانه خروجی این پمپ‌ها متغیر و معمولا از یک تا ۶ اینچ است.

پمپ شفت و غلاف

در مواردی که امکان دسترسی به برق برای کاربر وجود ندارد، پمپ شفت و غلاف به کار گرفته می‌شود. این نوع پمپ که به نام پمپ توربینی عمودی یا Vertical Turbine Pump نیز مطرح است، یکی از مثال‌های دیگر از پمپ‌های مستغرق خواهد بود که برای انتقال آب از چاه‌های عمیق به‌کار می‌رود. پمپ شفت و غلاف تفاوت‌هایی با پمپ شناور دارد.

یکی از تفاوت‌های آن‌ها در موتور است؛ به‌عبارت‌دیگر، الکتروموتور پمپ شناور در آب‌خنک محیطی مستغرق است. درحالی‌که موتور پمپ شفت و غلاف در خارج از چاه قرار دارد و می‌تواند به‌صورت الکتریکی در شرایط دسترسی به برق یا به‌صورت دیزلی در شرایط عدم دسترسی به برق عمل کند.

باتوجه‌به اینکه موتور این نوع پمپ خارج از چاه قرار دارد و پروانه‌های پمپ درون چاه هستند، هرچه عمق چاه بیشتر باشد، نیاز به شفتی بلندتر برای عملکرد پمپ شفت و غلاف افزایش می‌یابد که این موضوع به تبعیت از هزینه‌های بالاتر منجر خواهد شد. در حالت کلی، از این نوع پمپ نیز برای انتقال آب از چاه‌های عمیق استفاده می‌شود.

علت استفاده از پمپ برای تخلیه چاه عمیق

پیشنهاد خرید

پمپ وکیوم توربو مولکولار BUSCH

27,000,000 تومان27,000,000 تومانخرید کنید

نکاتی برای انتخاب پمپ‌های تخلیه چاه

پمپ‌های تخلیه چاه عمیق باید اغلب مستغرق باشند تا فشار لازم برای انتقال آب به‌وسیله پروانه‌های چندگانه که در هوزینگ پمپ نصب شده‌اند، ایجاد شود و آب با فشار قابل توجهی به سمت نقاط مورد نیاز جریان یابد. برای خرید پمپ برای تخلیه چاه عمیق، اهمیت دارد که به عواملی زیر توجه کنیم:

  • نوع سیال
  • دمای سیال
  • ارتفاع آبرسانی

به‌طورکلی، با افزایش قطر دهانه خروجی پمپ، ظرفیت آبدهی (دبی) افزایش می‌یابد و ارتفاع آبرسانی (هد) کاهش خواهد یافت. به عنوان مثال، اگر ارتفاع آبرسانی مورد نیاز یک کاربر 380 متر باشد و یک پمپ شناور در بهترین کارایی خود 380 متر ارتفاع را بتواند آبرسانی کند، با افزایش قطر خروجی این پمپ، ارتفاع آبرسانی پمپ به کمتر از 380 متر کاهش می‌یابد و مقدار آبدهی آن افزایش خواهد داشت.

انواع برند پمپ تخلیه چاه عمیق

برای تخلیه آب از چاه سه دسته پمپ وجود دارد که شامل پمپ شناور، پمپ کفکش و پمپ خودمکشی هستند. هر کدام از این پمپ‌ها توانایی تخلیه آب از چاه را با هد و دبی مختلف دارند که بسته به نوع کاربری مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طور کلی، در شرایطی که چاه آب بسیار عمیق باشد، مناسب‌ترین گزینه، پمپ شناور خواهد بود.

در شرایطی که دسترسی به برق برای کاربر ممکن نیست، پمپ‌های شفت و غلاف گزینه مناسبی برای تخلیه چاه عمیق به‌شمار می‌روند. هنگامی‌که قطر دهانه چاه زیاد باشد و استفاده از پمپ شناور امکانپذیر نباشد، پمپ کفکش ارتفاع بالا، برای انتقال آب از چاه عمیق گزینه‌ای مناسب خواهد بود. بهترین برندهای پمپ تخلیه چاه عبارتند از:

پمپ شناور ابارا Winner

پمپ شناور ابارا Winner یک پمپ شناور باکیفیت به‌شمار می‌رود. این پمپ دارای طبقات 4 اینچی، با پروانه‌ای از نوع سانتریفیوژ و شناوری با لبه پیشران است. این پمپ از جنس استیل ضدزنگ AISI 304 است و پروانه آن از مواد ترمو پلاست تقویت شده با الیاف شیشه‌ای ساخته شده است. کاربردهای این الکتروپمپ شناور به‌طور کلی در زمینه آبیاری و انتقال آب تمیز (آشامیدنی) است. این پمپ تا دمای حداکثری 35 درجه سانتی‌گراد را تحمل می‌کند و حداکثر مقدار ذرات معلق و کلر در آن به ترتیب 50 و 500 ppm است.

پمپ شناور ابارا Winner

پمپ کف‌کش سایر

پمپ‌های کفکش استیل سری MBS، تولیدشده توسط برند معتبر سایر، در چهار مدل مختلف عرضه می‌شوند. این پمپ‌ها با حداکثر هد 113 متر و حداکثر آبدهی 18 مترمکعب بر ساعت، مناسب برای استفاده در کاربردهای خانگی، صنعتی و کشاورزی هستند. آن‌ها دارای حفاظت الکتروموتور در کلاس IP68 و کلاس عایق‌بندی F خواهند بود و بدنه آن‌ها از جنس استیل ساخته می‌شود. انتقال سیال به همراه ذرات جامد با حداکثر قطر 2.5 میلی‌متر در این پمپ‌ها انجام می‌پذیرد.

سخن آخر

پمپ‌ تخلیه چاه عمیق، نقش بسیار مهمی در انتقال آب از چاه‌های با عمق بالا در موارد کشاورزی، صنعتی و خانگی دارند. این پمپ‌ها با ویژگی‌هایی نظیر فشار کاری بالا، قابلیت انتقال آب به ارتفاعات بالا و تطبیق با محیط‌های مختلف، انتخاب ایده‌آل برای تامین نیازهای آبی در مناطقی که به آب عمیق دسترسی دارند، محسوب می‌شوند.

سوالات متداول

پمپ‌های تخلیه چاه عمیق چیست؟

پمپ‌های تخلیه چاه عمیق یک وسیله است که برای انتقال آب از چاه‌های با عمق بالا به‌کار می‌رود.

چه ویژگی‌هایی در پمپ‌های تخلیه چاه عمیق باید مورد توجه قرار گیرد؟

ویژگی‌هایی نظیر فشار کاری، قدرت پمپ، عمق تخلیه، و مقاومت در برابر مواد جامد موجود در آب از جمله اموری هستند که در انتخاب پمپ باید مدنظر قرار گیرند.

پمپ‌های تخلیه چاه عمیق چه کاربردهایی دارند؟

این پمپ‌ها برای آبیاری زمین‌های کشاورزی، تامین آب شرب برای مصارف خانگی و استفاده در صنایع مختلف مانند معدن‌کاری و صنایع آبیاری کشاورزی به‌کار می‌روند.

چگونه پمپ‌های تخلیه چاه عمیق را نصب و راه‌اندازی کنیم؟

نصب و راه‌اندازی این پمپ‌ها نیاز به توجه‌به دستورالعمل‌های تولیدکننده دارد و بهتر است این کار توسط یک تکنسین ماهر انجام شود.

چگونه می‌توانم از پمپ‌های تخلیه چاه عمیق به بهترین شکل استفاده کنم؟

برای استفاده بهینه از این پمپ‌ها، حفظ و نظافت منظم آن، تعمیرات دوره‌ای و استفاده از فیلترها و سیستم‌های کنترلی مناسب مهم است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.