مجله آگما

تفاوت پمپ آب جتی و بشقابی (مقایسه ویژگی های فنی)

تفاوت پمپ آب جتی و بشقابی

این روزها به دلیل افزایش جمعیت، تعداد آپارتمان‌ها رو به افزایش است و تأمین آب در این آپارتمان‌ها و البته هر ساختمان و خانه‌ دیگری یکی از موارد اصلی و با اهمیت محسوب می‌شود. بیشتر ساختمان‌ها برای حل مشکل کاهش فشار آب خود به سراغ پمپ می‌روند. انواع مختلفی از پمپ در بازار وجود دارد که پمپ آب جتی و بشقابی دو نوع اصلی و پرفروش آن هستند. هر یک از این پمپ‌ها طراحی خاص خود را دارند و به همین دلیل قصد داریم، تفاوت پمپ آب جتی و بشقابی را  در این مقاله از مجله آگما بررسی کنیم.

عوامل زیادی مانند ارتفاع، تعداد واحدهای یک آپارتمان و مساحت واحدها در انتخاب نوع پمپ موثر هستند؛ اما اگر بین دو پمپ بشقابی و جتی نمی‌دانید کدام را انتخاب کنید، باید تفاوت پمپ آب بشقابی و جتی را بدانید تا بتوانید با مقایسه آن‌ها تصمیم بگیرد. در این مطلب قرار است فرق پمپ آب جتی و بشقابی را بررسی کنیم تا شما بتوانید بهترین پمپ آب خانگی را با توجه به نیازتان، انتخاب و تهیه کنید.

مزایای پمپ آب بشقابی

یکی از انواع مختلف پمپ آب موجود در بازار، پمپ آب بشقابی است که پرکاربردترین نوع پمپ در سیستم تأمین آب محسوب می‌شود و دارای مزایای زیر خواهد بود:

 • قابلیت انتقال مایعات با دبی بالا

طراحی و ساختار خاص پمپ بشقابی سبب شده تا این پمپ، قابلیت انتقال مایعات با دبی بالا را داشته باشد. این ویژگی پمپ بشقابی، آن را برای کاربردهایی که نیاز به انتقال حجم زیادی از مایعات است، مناسب خواهد کرد.

 • کارکرد بدون مکش آب

شناخت مزیت‌های این پمپ، سبب می‌شود تا درک بهتری از تفاوت پمپ آب جتی و بشقابی پیدا کنیم. برای نمونه، پمپ آب بشقابی بر طبق اصل دورانی کار کرده و بدون مکش قادر است آب را تأمین کند. این ویژگی برای زمانی که نیاز دارید آب را از عمق کم منتقل کنید، بسیار کاربردی خواهد بود.

مزایای پمپ آب بشقابی

 • کاربرد در صنعت و شهری

کارایی بالای پمپ‌های بشقابی سبب شده تا این پمپ در سیستم‌های تأمین آب صنعتی و سیستم آب شهری، خنک کننده و مصارف گوناگون دیگر در صنعت و شهر کاربرد داشته باشد.

 • کارایی بالا

یک تفاوت پمپ آب بشقابی و جتی این بوده که مزایای این دو پمپ با هم متفاوت است. برای مثال، عملکرد پمپ آب بشقابی، به صورت دورانی و ایجاد جریان مرکزگرا است و به همین دلیل، کارایی بالایی در انتقال آب دارد. این خاصیت سبب می‌شود تا پمپ آب بشقابی، سرعت انتقال آب بالایی داشته باشد.

 • نگهداری آسان و ساختار ساده

ساختار پمپ آب بشقابی بسیار ساده است و به راحتی می‌توان این پمپ را تعمیر و نگهداری کرد. این ویژگی سبب کاهش هزینه‌های تعمیر این پمپ می‌شود.

مزایای پمپ آب جتی

پمپ آب جتی قادر است آب را از منابع عمیقی مانند چاه‌ها به مناطق مختلف و سطح زمین منتقل کند و دارای مزایای دیگر است که عبارتند از:

 • استفاده از اصول انرژی جت

پمپ آب جتی همان‌طور که از نامش مشخص است، برای انتقال آب از اصول انرژی جت استفاده می‌کند. این خاصیت سبب می‌شود تا این پمپ بدون نیاز به قطعات پیچیده و با کمترین اجزای مکانیکی آب را منتقل کند و این یک فرق پمپ آب جتی و بشقابی است.

 • استفاده در مصرف خانگی و آبیاری

پمپ آب جتی قابلیت مکش آب از منابع عمیق را داشته و به همین علت در کشاورزی و آبیاری بسیار کاربرد دارد. از طرفی برای مصارف روزمره و تأمین آب خانه‌ها نیز قابل استفاده است.

مزایای پمپ آب جتی

 • ویژگی مکش از عمق بالا

یک مزیت مهم پمپ آب جتی، قابلیت مکش آب از منابع عمیق توسط این پمپ بوده و این خود یک تفاوت پمپ آب جتی و بشقابی است. در زمانی که فشار آب کم بوده و منابع آب زیرزمینی فاصله دارد، پمپ آب جتی بسیار کاربرد خواهد داشت.

 • کمترین فشار آب برای مکش

با ایجاد جریان جت توسط پمپ آب جتی، این پمپ فشار آب مورد نیاز برای مکش آب را به حداقل ممکن می‎‌‌‌‌رساند. این خاصیت در مناطق با فشار آب ضعیف بسیار عالی است.

 • قابلیت تأمین آب در مناطق دور افتاده

همان‌طور که بیان شد، پمپ جتی از انرژی جت استفاده می‌کند و قابلیت مکش آب از منابع عمیق را دارد. به همین دلیل پمپ جتی قادر است تا تأمین آب مناطق دور افتاده و خارج از شبکه آبیاری یا شهری را نیز فراهم کند و این هم یک فرق پمپ آب جتی و بشقابی تلقی می‌شود.

 • نگهداری و سادگی ساختار

این پمپ ساختار ساده‌ای داشته و تعمیر و نگهداری آن پیچیدگی خاصی ندارد و این مزیت سبب کاهش هزینه‌های نگهداری پمپ جتی خواهد شد.

شیوه عملکرد پمپ آب بشقابی

یک تفاوت پمپ آب جتی و بشقابی این بوده که اساس کار پمپ آب بشقابی، استفاده از نیروی گریز از مرکز و فشار جوی است، این‌گونه که آب به قسمت‌های پروانه‌ای پمپ وارد شده و با کمک نیروی گریز از مرکز و فشار جوی با سرعت زیادی به بیرون پرتاب می‌شود؛ اما این سرعت در همه پمپ‌های بشقابی به یک اندازه نیست. در کل می‌توان گفت که سرعت و فشار آب به چند عامل وابسته هستند که عبارتند از:

 • دهانه خروجی پمپ آب بشقابی
 • توان پمپ آب بشقابی
 • تعداد پروانه‌های پمپ آب بشقابی
 • بزرگی قطر پروانه‌های پمپ آب بشقابی

هر چقدر تعداد پروانه در یک پمپ آب بشقابی بیشتر، قطر پروانه‌ها بزرگ‌تر و دهانه خروجی پمپ آب بشقابی گشادتر باشد، همان‌قدر توان پمپ آب بشقابی بالاتر می‌رود. این ویژگی خود یک تفاوت پمپ آب بشقابی و جتی است.

شیوه عملکرد پمپ آب بشقابی

شیوه عملکرد پمپ آب خانگی جتی

پمپ آب خانگی جتی مجهز به یک جت اکسیژن است، به محض آنکه آب وارد این جت می‌شود، سرعت آن به شدت افزایش یافته و افزایش سرعت آب برابر با افزایش فشار بوده و این‌گونه آب پمپاژ می‌شود. یک تفاوت پمپ آب جتی و بشقابی این است که برای مصارف خانگی بیشتر از پمپ آب جتی استفاده می‌شود؛ به همین دلیل فروش پمپ جتی بیشتر از نوع بشقابی بوده و طرفداران بیشتری دارد.

پمپ آب جتی و پمپ آب بشقابی چه تفاوتی دارند؟

این دو پمپ از بسیاری لحاظ با یکدیگر در تفاوت هستند. با ما همراه باشید تا این تفاوت‌ها را با هم بررسی کنیم:

تفاوت از نظر طراحی

یکی از تفاوت‌های پمپ آب جتی و بشقابی در طراحی این دو پمپ است. طراحی پمپ بشقابی بسیار ساده بوده و در آن یک پروانه وجود دارد که به بدنه متصل است و به کمک موتور حرکت می‌کند؛ اما پمپ آب جتی طراحی پیچیده‌تری داشته و شبیه به پمپ‎‌های سانتریفیوژی است. در این پمپ تعدادی پره، یک پخش‌کننده، یک نازل و ونتوری و یک جت اکسیژن وجود دارد.

تفاوت از نظر عملکرد

یک تفاوت پمپ آب بشقابی و جتی در عملکرد است. در پمپ آب جتی به محض اینکه آب به پروانه رسید، توسط نیروی گریز از مرکز به بیرون پمپ هدایت می‌شود. خروج آب با شدت زیادی است که سبب افزایش فشار آب در قسمت خروجی پمپ می‌شود؛ اما در پمپ جتی به دلیل وجود جت سرعت، آب تا حد قابل توجهی افزایش یافته؛ اما فشار آن زیاد نمی‌شود. ترکیب شدن سرعت بالا و فشار کم سبب ایجاد مکش در کنار نازل می‎‌شود. به این صورت آب از کنار نازل کشیده خواهد شد.

تفاوت از نظر دبی و هد

در مقایسه تفاوت پمپ آب جتی و بشقابی می‌توان گفت که هد پمپ جتی بیشتر است؛ اما در مقایسه با پمپ بشقابی دبی کمتری دارد.

پمپ آب جتی و پمپ آب بشقابی چه تفاوتی دارند؟

تفاوت از منظر تأمین فشار آب

اگر به دنبال فشار آب زیاد هستید، پیشنهاد ما به شما پمپ آب بشقابی دو پروانه است. در پمپ جتی اگر به دنبال فشار آب هستید، باید از انژکتور بیشتری استفاده شود.

تفاوت از نظر قیمت

قیمت هر پمپ آبی به برند آن وابسته است؛ اما اگر بخواهیم یک فرق پمپ آب جتی و بشقابی را از نظر قیمت بگوییم، پمپ آب بشقابی نسبت به جتی کمی ارزان‌تر خواهد بود.

تفاوت از نظر صدا

یک فاکتور مهم در خرید پمپ آب توجه به سروصدای پمپ است. چیزی به نام پمپ بی‌صدا نداریم؛ اما برخی از پمپ‌ها سروصدای کمتری دارند. به طور کلی در مورد این دو پمپ می‌توان گفت که صدای پمپ بشقابی نسبت به جتی کمتر است و این هم یک تفاوت پمپ آب بشقابی و جتی محسوب می‌شود.

بهترین برند پمپ آب جتی و بشقابی

یکی از بهترین برندها، پمپ آب پنتاکس PENTAX است که در فهرست بهترین پمپ آب خانگی قرار دارد. این برند در انواع پمپ جتی و بشقابی یافت می‌شود. یک برند معروف دیگر، برند SAER به شمار می‌رود که ایتالیایی بوده و مثل پنتاکس انواع گوناگونی دارد. برندهای دیگری به نام برند لوارا، پمپیران، الکتروژن، لیو و استریم نیز وجود دارند که در نوع خود بی‌نظیرند.

از انواع پمپ بشقابی و پمپ جتی می توان به پمپ بشقابی لئو (LEO) ACM و پمپ جتی لئو (LEO) AJM اشاره کرد.

بهترین برند پمپ آب جتی و بشقابی

پیشنهاد خرید

دوزینگ پمپ دوزیرو (Doseuro)

8,000,000 تومان8,000,000 تومانخرید کنید

چرا انتخاب صحیح پمپ خانگی اهمیت بالایی دارد؟

حال که تفاوت پمپ آب جتی و بشقابی را بررسی کردیم، اکنون باید بدانید چرا انتخاب صحیح پمپ خانگی مهم است. پمپ‎‌های آب در برندها و مدل‌های گوناگونی طراحی و تولید می‌شوند که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند و برای مصارف خاصی مناسب هستند. بسیاری از افراد به دلیل نداشتن اطلاعات کافی در انتخاب پمپ خانگی دچار اشتباه خواهند شد و با عدم کارایی محصول خریداری شده مواجه می‌شوند.

برای نمونه، اگر توان پمپ خانگی کمتر از حالت استاندارد آن انتخاب شود، آبدهی به واحدهای مسکونی با مشکل روبرو خواهد شد. از طرفی اگر توان پمپ آب خانگی بیشتر از حالت استاندارد آن انتخاب شود، سبب به وجود آمدن فشار بیشتر از حد، ایجاد هزینه بیشتر و نشتی در لوله‌ها خواهد شد؛ بنابراین باید در زمان خرید به تفاوت پمپ آب بشقابی و جتی و نکات خرید این محصول دقت کنید.

چرا انتخاب صحیح پمپ خانگی اهمیت بالایی دارد؟

جمع بندی

امروزه پمپ آب یک وسیله حیاتی برای هر خانه و آپارتمان و یا مکان دیگری محسوب می‌شود و انواع پمپ در بازار وجود دارد؛ اما دو نوع پمپ آب جتی و بشقابی از بقیه پرفروش‌تر‌ و پرطرفدارتر هستند. در مورد تفاوت پمپ آب جتی و بشقابی می‌توان گفت این دو پمپ از نظر کارکرد، طراحی، قیمت، میزان صدا، تأمین فشار آب و دبی و هد با یکدیگر تفاوت دارند؛ اما یک تفاوت عمده پمپ آب جتی و بشقابی این است که برای مصارف خانگی بیشتر از پمپ آب جتی استفاده می‌شود. به همین دلیل می‌توان گفت که پمپ جتی فروش بالاتری نسبت به پمپ بشقابی دارد. نکته مهم در خرید پمپ آب خانگی این است که به توان آن دقت کنید تا از حالت استاندارد پایین‌تر یا بالاتر نباشد که با مشکلی روبرو نشوید.

سوالات متداول

 • برای جاهای مرتفع کدام پمپ بهتر است؟

پمپ جتی به دلیل وجود جت در ارتفاع و جاهای بلند بهتر عمل می‌کند.

 • تفاوت پمپ آب جتی و بشقابی در چیست؟

این دو پمپ از نظر طراحی، تأمین فشار آب، عملکرد، میزان صدا و … با یکدیگر تفاوت دارند.

 • بهترین برندهای پمپ آب جتی و بشقابی کدامند؟

PENTAX، SAER، لوارا، پمپیران، الکتروژن، لیو و استریم.

بیشتر بخوانید:

مشخصات پمپ های پلیمر (پمپ تفلونی)

معرفی انواع پمپ دنده ای و کاربردهای آن

پمپ دیافراگمی رنگ چه وسیله ای بوده و چه کاربردهایی دارد؟

چه عواملی در تعیین قیمت پمپ دیافراگمی بادی تاثیرگذار هستند؟ آیا این پمپ ارزش خرید دارد؟

پمپ آب خانگی را چگونه می توان دور متغیر کرد؟

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.