اخبار

محصولات گیربکس

گیربکس کرانویل پینیون

گیربکس آویز شافت موازی

گیربکس دورمتغیر واریاتور

گیربکس چیست؟

گیربکس یا جعبه دنده وسیله مکانیکی می باشد که از چندین چرخ دنده با نسبت تبدیل های مشخص تشکیل شده است. وظیفه گیربکس کاهش یا افزایش دور می باشد. تجهیزات صنعتی برای انجام وظایف خود به توان و گشتاور نیاز دارند. توان آن ها از مولد های الکتریکی و مکانیکی تامین می شود. گیربکس صنعتی می تواند توان ورودی خود را از الکتروموتورها هیدورموتورها سروو موتورها و حتی به صورت دستی دریافت کنند و با کاهش دور ورودی، گشتاور را افزایش دهند. واسط بین تجهیز و نبع توان گیربکس یا جعبه دنده می باشد.

فروش گیربکس صنعتی

آگما با به کارگیری متخصصین صنایع مختلف و با تجربه فراوان در زمینه گیربکس های صنعتی شما مشترین عزیز را در انتخاب گیربکس مناسب برای کاربری های صنعتی راهنمایی می کند. با مطالعه این مقاله شما به انواع گیربکس صنعتی کوچک، قیمت گیربکس صنعتی، اطلاعات گیربکس صنعتی، کاربرد گیربکس صنعتی، مشخصات گیربکس صنعتی و همچنین فروش گیربکس صنعتی استوک دسترسی خواهید داشت.

اجزای گیربکس

  • چرخنده ها
  • پوسته گیربکس
  • شافت یا هالو شافت ورودی و خروجی
  • بیرینگ ها
  • کاسه نمد یا آب بندها
  • پیچ روغن

انواع گیربکس صنعتی

گیربکس صنعتی در دسته بندی کلی به دو دسته گیربکس کاهنده و گیربکس افزاینده تقسیم بندی می شود. گیربکس کاهنده با کاهش دور ورودی گشتاور را افزایش می دهد. گیربکس افزاینده دور ورودی را افزایش می دهد و طبیعتا گشتاور را کاهش می دهد. گیربکس های کاهند به دسته های زیر تقسیم می شوند:

گیربکس شافت مستقیم یا هلیکال(Helical Gearbox)

گیربکس شافت مستقیم از چند چرخ دنده هلیکال تشکیل شده است. موتور و گیربکس در یک راستا قرار دارند و یکی از گیربکس های پر مصرف در صنایع می باشد. چرخدنده های ساده با پروفیل های مورب باعث می شود تا صدای این گیربکس کم تر از گیربکس هایی باشد که از چرخ دنده های ساده استفاده می کنند. همچنین تعمیر و نگهداری این گیربکس های صنعتی بسسار ساده می باشد.

گیربکس شافت مستقیم

گیربکس کرانویل یا شافت بغل(Helical Bevel Gearbox)

گیربکس کرانویل که با اسم شافت بغل یا 90 درجه نیز شناخته می شود تشکیل شده از سری چرخ دنده های هلیکال و دو پینیون که امکان زاویه 90 درجه ای را فراهم می کند. چرخ دنده های مخروطی این گیربکس را بسیار قوی و قدرتمند کرده است. گیربکس کران پینیون صنعتی می تواند گشتاورهای بسیار بالایی را تحمل کند. این گیربکس نیز بسیار بی صدا و نرم کار می کند.

گیربکس کرانویل

گیربکس خورشیدی(Planetary Gearbox)

گیربکس خورشیدی یا سیاره ای که مکانیزم چرخ دنده های آن با دیگر گیربکس های صنعتی بسیار متفاوت می باشد. این گیربکس راندمان بسیار بالایی دارد. گیربکس خورشیدی از چند دنده سیاره ای یک رینگ و پینیون مرکزی تشکیل شده است. این گیربکس چرخ دنده های خود را در چند طبقه با توجه به نسبت تبدیل گیربکس جای می دهد. گیربکس خورشیدی فوق العاده از نظر جانمایی عالی و مناسب می باشد. محدوده نسبت تبدیل بسیار متنوع و تحمل گشتاورهای فوق العاده بالا از دیگر مزایای این گیربکس می باشد.

گیربکس خورشیدی

گیربکس حلزونی(Worm Gearbox)

گیربکس حلزونی یا کتابی که از یک ماردون یا پیچ حلزون و یک چرخ حلزون تشکیل شده است. ماردون از جنس فولاد سخت کاری شده و چرخ حلزون از برنج یا برنز ریخته گری شده می باشد. گیربکس حلزونی نیز امکان زاویه 90 درجه را به خاطر متعامد بودن چرخ دنده ای خود فراهم می سازد. گیربکس حلزونی در برخی از نسبت تبدیل ها برگشت ناپذیر است و خاصیت خود قفل کنندگی دارد که این گیربکس را برای بالابرها و آسانسورها مناسب می سازد. این گیربکس معمولا برای کاربری های سبک استفاده می شود.

گیربکس حلزونی

گیربکس آویز یا شافت موازی(Parallel Shaft Gearbox)

گیربکس آویز یا شافت موازی از سری گیربکس های پر کاربرد صنعتی می باشد. این گیربکس بسیار جمع و جور می باشد و امکان خروجی به صورت Z را فراهم می سازد. گیربکس آویز نیز از چند چرخ دنده هلیکال و مخروطی تشکیل شده است. گیربکس شافت موازی نیز می تواند گشتاورهای بسیار بالایی را تحمل کند. از گیربکس های آویز برای تمامی کاربری های صنعتی که محدودیت فضا دارند می توان استفاده کرد. از گیربکس های آویز برای وینچ ها، میکسرها و جرثقیل ها استفاده می شود.

گیربکس آویز

گیربکس صنعتی(Industrial Gearbox)

گیربکس های صنعتی بزرگ یا غروباقه ای یا شتری از چرخ دنده های هلیکال غول پیکر استفاده می شود. کاربری این گیربکس ها بیشتر صنایع سیمان و فولاد می باشد. گیربکس های صنعتی برای توان های بالا و گشتاورهای خروجی بسیار بزرگ استفاده می شود. گیربکس صنعتی میتواند خروجی به صورت Z و U و 90 درجه را با توجه به کاربری فراهم سازد.

گیربکس صنعتی

گیربکس سایکلو(Cycloid Gearbox)

گیربکس سایکلو همانند گیربکس خورشیدی دارای مکانیزم دنده های متفاوت از دیگر گیربکس های صنعتی می باشد. این گیربکس از یک دیسک یا صفحه سیکلوید تشکیل شده است که با رینگی و پین ها و غلتک های روی این صفحه درگیر می باشد. گیربکس سایکلو فوق العاده جمع و جور بوده و لی با توجه به ابعاد اندازه کوچک بسیار در مقابل گشتاور و ضربه و شوک های ناگهانی مقاوم می باشد.

گیربکس سایکلو

گیربکس دور متغییر(Variator Gearbox)

گیربکس دور متغیر یا واریاتور همانطور که از اسم آن پیداست امکان این را فراهم می سازد تا به صورت مکانیکی و دستی دور خروجی را کم یا زیاد کرد. گیربکس واریاتور کاربرد فراوانی در صنایع کاشی و سرامیک دارد. کاهش دور در واریاتور توسط یک شیر فلکه انجام می گیرد.

گیربکس دور متغیر

نحوه انتخاب گیربکس صنعتی

با تماس با کارشناسان آگما شما می توانید به راحتی گیربکس مناسب برای کاربری خود را انتخاب کنید. اما برای محاسبه گشتاور کاری خود کافیست از فرومول زیر استفاده کنید.

T=P*9550/n2

  • T گشتاور کاری Nm
  • P توان ورودی kW
  • 9550 عدد ثابت
  • دور خروجی گیربکس  rpm